top of page

KAPUVÁR

A Kisalföldön, valahol félúton Sopron és Győr között van egy város, melynek régre nyúlik vissza a története. Földrajzi adottságai miatt sokszor védhető és bevehetetlen vár volt, átjáró és határ kelet és nyugat között. Csaták és politikai küzdelmek, nemesi családok felemelkedésének és hanyatlásának helyszíne, jelentős központja az ország nyugati határának. A közeli Hanság lápos-mocsaras területe nemcsak áthatolhatatlan gázló, de élettér is egyben. Egykor halászok járták a vidéket, kik mondáikban lidércekről és más képzeletbeli lényekről regéltek… Napjainkban a város más képet fest. A mezővárosok szerepének megszűnése, a konjunktúra, az iparosodás, a privatizáció, jelenleg az elvándorlás és a belső migráció készteti e komplex szerkezeteket a gazdasági és társadalmi változások befogadására, téri leképezésére. Nagy feladat ez. De e megváltozott kép általánosítható. A kisvárosok fejlődését megcélzó tanulmányok nemcsak a magyar de nemzetközi szinten is elmaradnak az elnéptelenedő falvak felzárkóztatását és a a nagyvárosok közlekedési és használati problematikáját körüljáró elemzések mellett. Azonban e téma kicsit sem elhanyagolható, hiszen az ország lakosságának jelentős része a 5-20.000-es kisvárosok(1) lakója. S mivel e települések reagálnak legpasszívabban a népesség és gazdasági változásokra felépítésük és használatuk nem használ ki olyan a városban rejlő tartalékokat, melyek segítségével valóban „életminőség“ javulást érhetünk el.  Jól használjuk e a várost? Valóban megvannak e a funkcionális feltételek és elosztásuk megfelelő e a városban? Van e még tartalék? Lehetne e jobban? Ezen kérdések megválaszolására a következőkkel kell tisztában lennünk:

TÖRTÉNET:

 

Kapuvár rövid története Kisalföldi mezővárosok településszerkezetének geomorfológiai szemléletű kutatása, különös tekintettel Kapuvárra – dr. Somfai Attila, doktori értekezés (2003)

 

Kapuvár anno

 

KÖZTERÜLETI ÖSSZEFÜGGÉSEK

 

SZOLGÁLTATÁSI-ELLÁTÁSI-INTÉZMÉNYI RENDSZER

 

MEGLÉVŐ ÉS TERVEZETT ÉPÜLETÁLLOMÁNY

 

TERMÉSZETI KÖRNYEZET

 

JELENLEGI ÉS JŐVŐBENI GAZDASÁGI TERVEK:

 

Kapuvár Integrált településfejlesztési stratégia

 

Fontos látnunk, felgyorsult világunkban - az alvó városokban főként - nincs idő elmélkedni az alapvetően szükségesen túl, főképp ha az érintett terület magántulajdonon kívüli terület.

 

Szóval: IRÁNY A KÖZTERÜLET! GO KAPUVÁR!

(1)     ///city or town////

Kisváros: " csekély mérete ellenére fel tudja mutatni a városok minden lényeges jellegzetességét, következésképpen valódi város. Kisvárosai sokoldalú és jelentős központi funkcióval bíró települések, amelyek differenciált belső szerkezettel bírnak, ugyanakkor az egyes városrészek még nem különülnek el önálló (al)centrumok révén, hanem az egyetlen, a településközpontban található üzleti funkciójú településrész szolgálja ki őket. Hozzáteszi, hogy az ily módon értelmezett kisváros lélekszámát tekintve jellemzően 3 és 15 ezer fő közé esik" (Grötzbach, E. 1963)

(2) Területrendezési terv: az ország, illetve egyes térségek nagytávlatú műszaki-fizikai szerkezetét meghatározó és befolyásoló tervdokumentum, amely biztosítja a területi adottságok és erőforrások hosszú távú hasznosítását és védelmét, az ökológiai elvek érvényesítését, a műszaki-infrastrukturális hálózatok összehangolt elhelyezését és a területfelhasználás rendszerét, optimális hosszú távú területi szerkezetét.

© 2023 by SMALL BRAND. Proudly created with Wix.com

bottom of page